نقش هنر و دیپلماسی فرهنگی در بیداری اسلامی

پایگاه خبری «دیپلماسی فرهنگی» به قلم «نورا سارگا» به بررسی سمینار برگزار شده از سوی موسسه مطالعات صلح اوسلو پرداخت. این سمینار در مورد نقش هنر در بهار عربی در خانه هنرمندان، بزرگ‌ترین گالری نروژ با همکاری موسسه مطالعات صلح اوسلو برگزار شد. موسسه مطالعات صلح اوسلو بر روی فاکتور خشونت در مبارزات و راه‌هایی که می‌تواند منجر به برقراری صلح و آرامش، ثبات و گسترش شود، مطالعاتی را انجام داد و هنوز در کار خود بر روی دیپلماسی فرهنگی تاکید نکرده است.

دیپلماسی فرهنگی

دیپلماسی فرهنگی

جنگ نرم و عملیات روانی به گزارش فارس، با توجه به احساس نیاز به معرفی منطقه درگیری از دیدگاه دیپلماسی فرهنگی، این موسسه از پروفسور سینتیا اشنایدر برای برگزاری این سمینار دعوت کرد. وی به عنوان یک پروفسور سرشناس در دیپلماسی عمومی در دانشگاه جرج تاون و همچنین یکی از اعضای هیئت مشورتی موسسه دیپلماسی فرهنگی و با توجه به تجربیات فراوان در این زمینه و استفاده از این تجربیات به این سمینار دعوت شدند. پروفسور اشنایدر از پذیرفتن دعوت موسسه مطالعاتی صلح اوسلو خوشحال بود، چرا که می‌توانست نقش هنر و دیپلماسی فرهنگی را در پر کردن شکاف علمی را در مورد گرفتاری مردم در تمام سطوح اجتماعی مطرح کند. او می‌گوید: با توجه به شکل‌های متفاوت دیپلماسی فرهنگی و از طریق ورودی و نه خروجی و با درک فرهنگ یک جامعه دیگر، دستیابی به این اطلاعات امکان پذیر است.

 

* بررسی انقلاب‌های منطقه خاورمیانه از دیدگاه فرهنگی

در طول سمینار بهار عربی از دیدگاه فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت، موضوعی که تا کنون از طریق رسانه‌ها در پوشش انقلاب‌ها به درستی مورد توجه قرار نگرفته است. همه ما از نقش مهم رسانه های اجتماعی در گسترش انقلاب‌ها پس از اقدام محمد بو عزیزی در آتش زدن خود آگاه هستیم؛ این اقدام نهایتا منجر به گسترش ناآرامی در کل کشور شد. اگرچه، شاید کسی نداند که موسیقی هیپ‌هاپ نیز نقش بسیار مهمی را در انقلاب‌ها بداشته است. سینتیا اشنایدر می‌گوید: این موسیقی نقش اساسی برای آنها داشته است. وی در ادامه می‌گوید: برای مثال الجنرال (همادا بن آون) خواننده موسیقی رپ قبل از اینکه محمد بو عزیزی خود را آتش بزند، آهنگی را با مضمون انتقاد شدید از رئیس جمهور و آنچه در کشور اتفاق می‌افتد خوانده بود. این خواننده به دلیل همین آهنگ دستگیر شد، اما آهنگ وی در کشور انتشار یافته بود و به دلیل حمایت‌های مردمی آزاد شد. پروفسور همچنین معتقد است که این مورد اهمیت ویژه ای در افزایش فشارها داشته است.

 

*آیا هنر می‌تواند مرهمی برای آسیب‌های دوران جنگ و سرکوب باشد؟

این سوال که نقش هنر در بهبود آسیب‌های دوران سرکوب و ایجاد یک رابطه جدید و تغییر الهام بخش چیست، بارها در طی سمینار مطرح شد. از آنجایی که اکثر افراد معتقدند هنر در برخی زمینه‌ها آغاز انقلاب‌ها نقش مهمی داشته است، همواره به عنوان یک پرسش اساسی مطرح بوده است، اما آیا واقعا هنر می‌تواند مرهمی برای زخم‌ها و آسیب‌های اجتماعی در این دوره باشد؟ سینتیا اشنایدر معتقد است که هنر قطعا این پتانسیل را دارد تا مردم را در کنار هم قرار دهد، اما بهبود آسیب‌ها نقش اصلی هنر نیست. وی بیان می‌کند: مسئله مهم این است که هنر می‌تواند به عنوان شاخصی بر آنچه در بیرون در جریان است، آنچه مردم به آن فکر می‌کنند و اینکه چه نگرانی‌هایی دارند، مطرح باشد. علاوه بر نشان دادن تصویری از جامعه درونی در فراتر از مرزها، چیزی که اهمیت بیشتری دارد، تصویر آن در منطقه است. وی در ادامه می‌گوید: شناخت تاریخ غنی هر کشور به نسل جوان که چیزی جز تاریخ جنگ را ندیده است، کمک می‌کند تا به آنچه کشورش می‌تواند در آینده به آن برسد، آگاهی یابد.

 

* هدف اصلی سمینار نشان دادن تصویری درست از منطقه خاورمیانه است

هدف اصلی این سمینار نشان دادن خاورمیانه به عنوان یک منطقه هنری بود و مانند مناطق دیگر هنر فاکتور مهمی در اجتماع محسوب می‌شود، از شعر، موسیقی هیپ‌هاپ و فیلم گرفته تا بنرهای ابتکاری سیاسی یا گرافیکی. خاورمیانه اغلب به عنوان یک منطقه عقب مانده، خشن و بی رونق به تصویر کشیده می‌شود. اگرچه واقعیاتی در این تصویر وجود دارد، اما این تصویر فاقد عمق است. “یورگن ینس هاگن” از دانشگاه علم و صنعت نروژ که در موسسه مطالعات صلح اوسلو نیز فعالیت دارد، ابراز امیدواری کرد که این سمینار بتواند جنبه های مختلف این منطقه را درحالی که در هیاهوهای سیاسی غرق شده است، به نمایش بگذارد.

 

* تلاش برای نشان دادن جنبه های بشری و انسانی

سینتیا اشنایدر همچنین تلاش کرد تا بر این جنبه‌ها در طی برگزاری سمینار تاکید کند. وی گفت: رسانه های اصلی گستردگی منطقه را به لحاظ سیاسی نشان می‌دهند، هرچند این یک فاکتور برای این منطقه محسوب می‌شود اما تنها عامل نیست. من سعی کردم تا جنبه های انسانی و بشری کشورها و این منطقه را نشان دهم، من فکر می‌کنم نقش اصلی دیپلماسی فرهنگی همین است.
coded by nessus
0 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>