سخنان رهبری در مورد سبک زندگی ایرانی اسلامی

شاید بتوان سخنان و پرسش‌هایی که رهبر معظم انقلاب درباره سبک زندگی ایرانی اسلامی بیان کردند،در تفسیر این بیت شعر از مولانا که می‌گوید «هر کسی کو دور ماند از اصل خویش» «باز جوید روزگار وصل خویش» یافت.

زندگی ایرانی اسلامی

زندگی ایرانی اسلامی

به گزارش جنگ نرم و عملیات روانی؛ رهبر انقلاب در جریان سفر به خراسان شمالی این پرسش‌ها را مطرح کردند که چرا فرهنگ کار جمعی در ایران ضعیف است؟ چرا در روابط اجتماعی، حقوق متقابل رعایت نمی‌شود؟ و…جزیی از بیست سوالی است که مقام معظم رهبری در تغییرات بوجود آمده در سبک زندگی مردم ایران به آن اشاره فرمودند و بر آسیب شناسی دقیق در زمینه تاکید فرمودند.

سوالات دیگری چون،چرا در برخی مناطق، طلاق زیاد شده است؟ چرا در فرهنگ رانندگی انضباط لازم رعایت نمی‌شود؟ الزامات آپارتمان نشینی چیست آیا رعایت می‌شود؟و الگوی تفریح سالم کدام است؟ آیا در معاشرتهای روزانه، همیشه به هم راست می گوییم؟ دروغ چقدر در جامعه رواج دارد؟ علت برخی پرخاش گری ها و نابردباری‌ها در روابط اجتماعی چیست؟ طراحی لباس‌ها و معماری شهرها چقدر منطقی و عقلانی است؟ آیا حقوق افراد در رسانه ها و در اینترنت رعایت می‌شود؟ علت بروز بیماری خطرناک قانون گریزی در برخی افراد و بعضی بخش‌؟ها چیست؟ چقدر وجدان کاری و انضباط اجتماعی داریم؟ توجه به کیفیت در تولیدات داخلی چقدر است؟ چرا برخی حرفها و ایده های خوب در حد حرف و رؤیا باقی می‌ماند؟ ساعات کار مفید در دستگاه‌ها چرا کم است؟ چه کنیم ریشه ربا قطع شود؟ آیا حقوق متقابل زن و شوهر و فرزندان در خانواده‌ها بطور کامل رعایت می شود؟ چرا مصرف گرایی، برای برخی افتخار شده است؟ و چه کنیم تا زن هم کرامت و عزت خانوادگی‌اش حفظ شود و هم بتواند وظایف اجتماعی خود را انجام دهد؟ از دیگر سوالات اساسی است که با مطرح شدنش،کارشناسان و مسوولین برآن شده‌اند تا برای مقابله با چنین ضد ارزش هایی که در زندگی مردم ایران بصورت نادرست رواج یافته سر فصلی جدید باز کنند.

تقویت سبک زندگی ایرانی اسلامی در دنیای امروز این ضرورت را ایجاب می‌کند که راه و روش این زندگی در دستور کار نخبگان حوزه و دانشگاه قرار گیرد و با توصیفی از وضع موجود، ضعف ها و اشکالات برای پیدا شدن یک راهکارها، تبیین و در اولویت کاری قرار گیرد.

از آنجایی که فرهنگ غرب به خاطر ابزارهای ارتباطی و رفت و آمدهای فراوان به کشورها،در جزییات زندگی ما نفوذ کرده و سبک زندگی ایرانی را در معرض آسیب قرار داده لذا چنانچه آسیب شناسی به موقع و دقیقی در این زمینه صورت نگیرد نخواهیم توانست به سبک زندگی اصیل اسلامی و ایرانی دست پیدا کنیم.

مشخص کردن نقاط آسیب پذیر توسط افراد خبره و نخبه در جامعه و بررسی اشکالات در قسمت‌هایی که مروج سبک زندگی غربی به صورت ناخواسته یا خواسته شده و آداب و سنت‌های رفتاری و تعاملات انسانی را هدف قرار داده این تأکید را به وجود می‌آورد که باید بر اساس فرمایش‌های مقام معظم رهبری چاره جویی در مورد رفتارهای کنونی متناسب با نشاط و استعداد جوانان شکل گیرد.

حذف برخی از منازعات در سطح کلان و وانعکاس نیافتن آن در جامعه که می‌تواند باز خورد نامناسبی در افکار عمومی داشته باشد اولین گامی است که می‌تواند از سوی مسوولین به عنوان یکی از الگوهای مناسب در جامعه بروز نماید.بر این مبنا دستگاه‌های مرتبط با فرهنگ و توسعه تعلیم نیز با توجه به نقش خود، وظیفه دارند با هنجارسازی ارزش های ایرانی، فرهنگی را مطابق با سبک ایرانی اسلامی جامعه فراگیر نمایند و این بیانات را در حد شعار و حرف باقی نگذارند.

در پی سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر ارائه شیوه‌ای باعنوان سبک زندگی ایرانی برخی از دست اندرکاران امر فرهنگ و فرهنگ سازی همچون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ورود به این میدان خبر دادند و اطلاع رسانی در این بخش را یکی از ضروریات اصلاح ناهنجاری‌های اخیر در جامعه عنوان کردند.

دکتر عماد افروغ در همین زمینه گفت: اگر بدون آنکه به لایه‌های زیرین سبک زندگی توجه کنیم و مستقیم به سراغ اصل آن برویم، دچار تفسیرهای افراط و تفریطی می‌شویم.تحولات باید در جهان‌بینی باشد و پس از آن، خود راهش را در سبک زندگی باز می‌کند.

حجت الاسلام سید محمد واعظ موسوی یکی از اعضای مجلس خبرگان براساس بیانات رهبری از مسوولان به عنوان الگوهای جامعه یاد کرد و از آنان خواست در رفتار و مسلک خود مروج سبک زندگی اسلامی ایرانی باشند.

حجت الاسلام شهاب مرادی یکی از روحانیون کشور که سخنان وی در میان جوانان توانسته جایی برای خود باز کندنیز تأکید کرده برای اصلاح سبک زندگی نباید به دنبال کل بنای فرهنگ برویم بلکه باید آجرهایش را دانه دانه اصلاح کنیم و چنانچه هر گوشه‌اش اصلاح شود کم کم همه چیزش اصلاح می شود.

وی خواستارترویج فرهنگ سادگی و همین طور تقویت احساس ارزشمند بودن در افراد شد و با هشدار نسبت به این که باید حواسمان باشد که اصلاح سبک زندگی به سمت شعاری شدن نرود یادآورشد که رهبری در نامگذاری هرسال در کشور به دنبال ایجاد سبک زندگی ایرانی اسلامی بوده لذا نخبگان کشور باید بر لزوم توجه به این بیانات دور هم جمع شوند و یک سبک را برای جامعه بسازند.

وی سبک زندگی را مرتبط با مجموعه‌ای از عوامل تعیین کننده و نمایان که خود را در زندگی نشان می‌دهد عنوان می‌کند و عقیده دارد که سبک زندگی در اثر تحولات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی در حد گریز ناپذیری تغییر می‌کند.

اما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در قرن ۲۱ و با تکنوژی که به سمت جامعه آمده و فراگیر شده سبک زندگی انسان ایرانی مثل یک قرن گذشته باشد.اما مهم است که بدانیم در این تغییر و تحولات ناگزیر، آیا خط سیر و روند تعریف شده‌ای برای ما وجود دارد؟، یا این که جامعه و فرهنگ ایرانی که با مجموعه مسایلی که زندگی روزمره را رقم می‌زند به دست جریان پر شتاب و قدرتمندی سپرده شده که به شکل فرهنگ،خود را به ما القا کرده و ما را با خودش می‌برد؟

با بیان این که در دنیای امروز مجبور به استفاده از اتومبیل،هواپیما؛وفن آوری ارتباطاتی هستیم خاطرنشان کرد: سوال اساسی اینجاست که بهره مندی از این فن آوری ها به این معنا است که فرهنگی را که مربوط به مجموعه ای از بخش معنوی و ارزشی فرهنگ ما است از دست داده شود و همان فرهنگی که تکنولوژی را برای ما به همراه داشته است؟

وی در ادامه می گوید:قطعاً اگر با برنامه و تعریف مشخص از میزان استفاده از داده ها و پدیده های مدرن عمل نکنیم و پیش بینی دقیقی، برای سازگار کردن خود با پدیده‌های مدرن دنیای امروز نداشته باشیم هویت خود را از دست خواهیم داد.

مدرس دانشگاه در باره چاره حل تحولات ناخواسته در مورد تغییر سبک زندگی یادآورشد:چاره این است که به جای این که بصورت منفعل در مورد مسایلی که ناگزیر از پذیرش آنها هستیم وارد شویم به آن به عنوان اقتضاهای زندگی نگاه کنیم و با در نظر گرفتن جوانب این الزامات را بپذیریم.

وی با اشاره به اینکه استفاده از اینترنت یکی از ضرورت‌های زندگی است اما نباید برخورد از نوع منفی و سلبی با آن داشته باشیم،گفت: یکی از راهکارهای مناسب برای رسیدن به سبک زندگی مناسب برخورد اثباتی با پدیده‌ها است.

طیبه میرزا اسکندری در ادامه در مورد بروز رفتارهایی چون دروغ گویی، پرخاشگری و تغییر در پوشش در جامعه که مناسب با سبک ایرانی نیست می‌گوید: تغییر در نوع پوشیدن لباس که ما را از فرهنگ اصیل ایرانی جدا کرده به این دلیل است که نتوانستیم مسایل دنیای جدید را به صورت تدبیر شده و در چارچوب ارزش ها به جوانان به عنوان کسانی که نوع گرا و به دنبال اطلاعات تازه است منتقل کنیم و با بدون پاسخ گذاشتن آنها هم اکنون شاهد تأثیر پذیری این قشر از دنیای بیرون هستیم.

وی در مورد بروز پدیده ناهنجاری چون دروغگویی در جامعه نیز می افزاید:در مسایل رفتاری و ضعف هایی چون دروغ گویی نتوانستیم در عمل با تکیه بر ارزش‌های دینی که بزرگانمان فرمودند به صورت عملیاتی وارد عمل شویم.

مدرس دانشگاه در ادامه تأکید کرد: البته خیلی از رفتارهای اجتماعی از بالا به پایین است و اگر مسوولین ما در تعاملات خود ارزش های خوب ودرست ،مثل راستگویی را منعکس کنند طبیعتاً مردمی که در بدنه جامعه هستند با الگو برداری از آنها به این نتیجه خواهند رسید که بدون هیچ مشکلی می‌توانند راستگو باشند اما اگر در چشم مردم ،رفتارها و تعاملات نادرستی صورت بگیرد بدنه جامعه هم نمی تواند در عمل معتقد به این ارزشها باشد.

در این عرصه اگر قرار است ورود پیدا کنیم، باید همه مراکز فرهنگی با هماهنگی به برنامه ریزی و برنامه سازی بپردازند.عرصه سینما و تلویزیون بیشترین نقش را می‌تواند داشته باشد.در این عرصه گرچه فیلم‌هایی ساخته شده اما مافی نیست.یک حبه قند را می‌توان یکی از آنها دانست و یا اگر به سال‌های گذشته بازگردیم سریال پدر سالار نیز در همین سبک می‌گنجد.ر سانه‌های مکتوب و غیر مکتوب نیز وظایف خاص خود را دارند و در کنار آن نقش کتاب و آموزش در مدارس هم از دیگر مواردی است که می‌تواند به طور مستقیم بر روی فرزندان کشوذ تاثیر گذار باشد.

در هر صورت این اقدام نیازمند کار کارشناسی است و اگر قرار است مقطعی در این زمینه کاری صورت گیرد کاربردی نخواهد بود چون بر بازگشت به سبک زندگی خودمان باید زمان طولانی را صرف کنیم.

 جام جم انلاین
coded by nessus
0 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>